888 405 888 OFFICE@MAWT.PL

HAPKIDO

Hapkido to koreańska sztuka walki, opierająca się na wykorzystaniu siły przeciwnika. Nazwa Hapkido oznacza drogę harmonijnej energii. Początkowo Hapkido posiadało jedynie dźwignie, rzuty i uderzenia w punkty witalne. Obecnie zawiera dodatkowo uderzenia ręczne i kopnięcia oraz użycie przedmiotów i broni takich jak laska, pałka tzw dan-bong, miecz.

W ramach nauki, uczeń zdaje egzaminy na kolejne stopnie (pasy) poczynając od białego, przez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, , brązowy, czerwony, czerwono-czarny aż do czarnego. Proces szkolenia do Czarnego Pasa zajmuje ok. 4 lat. Potem dalsza nauka wiąże się ze zdobywaniem kolejnych stopni dan (widocznych jako belki na czarnym pasie).

MAWT jest częścią International Hapkido Alliance, dlatego trenujemy w stylu Kwan Nyom Hapkido. Nazwa tego stylu tłumaczona jest z koreańskiego jako Szkoła Konceptów. Stworzony był on przez Grandmaster-a Geoff J. Booth-a w czerwcu 1999 roku. Kwan Nyom odzwierciedla sposób nauczania Hapkido - podstawowe techniki są takie same jak w większości tradycyjnych szkół Hapkido, ale inny jest sposób w jaki ich nauczamy.

Tradycyjnie Hapkido jest nauczane jako zestaw reakcji na zestaw chwytów np. 10 uwolnień z uchwytu za nadgarstek, potem 10 z chwytu za przeciwny nadgarstek itd. Oznacza to, że uczeń zobaczy szereg różnych technik powtarzanych w trakcie procesu nauczania samoobrony z większości chwytów i ataków. Natomiast Kwan Nyom Hapkido naucza konceptów i form jak zastosować technikę samoobrony poprzez zastosowanie dźwigni do szeregu różnych chwytów i ataków. W ten sposób uczeń poznaje koncepty i może zastosować daną technikę bez względu na to jaki będzie atak czy chwyt. Idea jest podobna do nauczania matematyki w szkole - kiedy już wiesz jak działa dodawanie, dwie liczby które dodajesz nie mają znaczenia, to działa tak samo z konceptami nauczanymi w Kwan Nyom. Ważne jest, żeby zrozumieć że określone techniki mogą być używane w określonych sytuacjach ze względu na swoją formułę i kiedy już się to naprawdę zrozumie, to w jaki sposób i gdzie ktoś cię zaatakuje nie ma znaczenia. To potem pomaga w prawdziwej samoobronie w życiu, kiedy musisz zareagować w sytuacji która nie jest kontrolowana i oczekiwana. Rozumiejąc koncepty samoobrony w stylu Kwan Nyom oznacza, że będziesz umiał zastosować każdą formułę odpowiednią do sytuacji, zamiast zastanawiać się jaka technika samoobrony powinna być użyta przy danym typie ataku.

Proces nauki w Kwan Nyom Hapkido jest prosty ze skupieniem w przypadku pasów uczniowskich na bardzo praktycznej stronie użycia Hapkido do samoobrony - jest to pokazane w konceptach, uderzeniach i rzutach których się uczy. Po zdobyciu Czarnego Pasa uczniowie kontynuują naukę określonych zestawów technik, ale mają również możliwość głębszego studiowania różnych wariacji aspektów Hapkido. Każdy kolejny poziom (stopień) Czarnych Pasów ma w wymaganiach różnorodne wariacje technik, które są dodawane do standardowych wymogów - jest to kontynuacja ścieżki Kwan Nyom z jednoczesną nauką bardziej tradycyjnych aspektów Hapkido.


KIM JESTEŚMY

Martial Arts Wyszomierski Team (MAWT) to grupa instruktorów specjalizująca się przede wszystkim w koreańskich sztukach walki. W ofercie znajdziesz m.in. Taekwondo ITF, Hapkido IHA oraz autorski system walki wręcz – Modern Combat Hosin-Sul.

KONTAKT

Martial Arts Wyszomierski Team
office@mawt.pl
tel. 888 405 888